01 Mart - 21 Mart 2021
ÖZKAN ELAGÖZ
"KARYALILAR"

Özkan Elagöz’ün “KARYALILAR” isimli sergisi 1-21 Mart tarihleri arasında artgalerimKARAKÖY’de...

Özkan Elagöz, eserlerini, dokusal çatlak adını verdiği ve kendi tarafından geliştirilen bir teknik ile yapıyor.

Canlı cansız yaratılan her şeyin kendine has yüzey dokuları var. Bunlar yaşadığımız evrende çok uzun yıllar içerisinde maruz kaldıkları bir takım iç veya dış etkenlerin neticesinde değişikliklere uğramışlardır.

Ne yazık ki ilk yaratıldıkları gibi değillerdir.

Çöller, dağlar, nehir yatakları, vadiler, kanyonlar, su deltaları, ağaç gövdeleri, zaman içerisinde değişmişler ve değişmeye de devam etmektedirler. Bu oluşumlar Elagöz’ün eserlerine ilham kaynağı olmuşlardır. Doğaya baktığımızda etkilenecek o kadar çok unsurlar var ki, hayretler içerisinde kalmamak ne mümkün.

Bu bağlamda tüketmeye devam ettiğimiz, tüketirken de mahvedip, dengelerini alt üst ettiğimiz dünyamıza yaşadıkları dönemdeki güzellikleri bırakabilme adına verdikleri mücadelelerinden dolayı çok etkilendiği bir medeniyet olan Karyalıları hatırlamak ve tanımayanlara tanıtmak ister sanatçı.

Neden Karyalılar?

Denizin kıyısındaki güneş bahçesinde yaşayan, denizden gelen tunçtan adamlar...

Kalkana ilk defa kulp, miğfere sorguç ve püskül takan, bunları süsleyen ve dünyanın yedi harikasından biri olan Mozele’yi bu günlere miras bırakan, kendine özgü yazıları bugün bile çözülememiş mağrur ve gizemli bir halk;

KARYALILAR...

Hala çözülmesi gereken bir çok sırrı taşıyan M.Ö. 2000’lerde Muğla - Milas - Bodrum yarımadasının bilinen en eski sakinlerinden olan Karyalıların en önemli özeliklerinden biride bitkilerle tedavi diye adlandırılan Fitoterapide oldukça önemli bir yere sahip oldukları gerçeğidir.

Bitkiler ile tedavide uzmanlaşan Karyalıların doktorlarına Koca Karya, yaptıkları ilaçlara da Koca Karya İlaçları denmiştir. Yıllar yılı dilden dile günümüze gelen söz ve tanımların kulaktan kulağa değişime uğraması sıkça rastladığımız bir durumdur. Bu değişime uğrayan tanımlardan biride ne yazık ki Koca Karya İlaçları deyimidir. Koca Karya İlaçları bitkiler ile tedaviye karşı olanlar tarafından KOCAKARI ilaçları olarak değiştirilmiş ve bu söylem hep aleyhte kulanılmıştır.

Genetiği oynanmış hibrit tohumlar ile yapılan tarım ve neticesinde üretilen gıdalar ve bunlar ile beslenen canlıların gelecekte nasıl bir akıbet ile karşılaşacakları çok da gizemli olmasa gerek. Kanser, şeker, kalp damar hastalıkları ve bunun gibi bir çok tedavisi mümkün olmayacak kronik rahatsızlıklardan dolayı milyarlarca kazancın sentetik ve kimyasal ilaç üreten firmalara aktarılması çok üzücüdür.

Gelecekteki insanların daha sağlıklı yaşamaları ve yaşlanmaları için organik tarımın önemine vurgu yaparken bitkiler ile tedavinin önemini bir kere daha hatırlatabilmek adına bu eserleri üretiyor Elagöz. Eserlerinde kullandığı seramikten yaptığı her bir parça bir bitkiyi temsil etmekte ve 1000 C derecede fırınlanmaktadır. Fırından çıkan parçaların biraraya gelmesinden oluşan kompozisyonlar aslında bitkiler ile tedavide kullanılan reçeteleri ifade etmektedir.

Fitoterapide kullanılan reçeteleri sanat eserlerimle anlatmak oldukça keyifli ve bir o kadar da mutluluk verici...

Bitkiler ile doğal tedaviye dönüşün her geçen gün arttığı dünyamızda Koca Karyaİlaçlarına olan ilgi ve alakanın daha da aranır hale gelmesinden dolayı çok mutluyum. Bu yüzden ürettiğim bu eserlerimi Karyalılara ithaf ediyorum.

Özkan Elagöz